(+380) 44 541 14 25
  • newsimage
    Зображення

    Назад в майбутнє: Людина - центр освітлення

    Людина - центр освітлення

    Винахід штучного світла призвів до революції в  суспільстві. Він привів людей в закриті приміщення і продовжив робочий день, нічне життя і освіту далеко за межами заходу сонця. Життя, існуюче сьогодні, було б неможливим без світла. Тепер, на зорі нових технологій, в поєднанні з великим розумінням того, як світло впливає на поведінку людини, ми можемо бути налаштовані на наступну еру освітлення. Ми поговорили з Аннетт Штайнбуш, головою робочої групи Human Centric Lighting в LightingEurope, щоб дізнатися, що може бути в майбутньому.

    «Люди були на планеті Земля мільйони років і еволюціонували під природним світлом», - пояснює Штейнбуш. І все ж, у відносно короткий проміжок часу - близько 150 років - штучне світло відділило нас від природного середовища і природного світла. Саме цей розподіл змусив Аннетт Штайнбуш і групу «Людина-центр освітлення» працювати над змінами: «Ми хочемо підвищити обізнаність про важливість світла, - каже вона, - щоб люди не сприймали світло як належне або не розглядали його як товар».

     

    Вплив світла

    «Світло може зробити набагато більше, ніж дозволяє зір, - каже Штейнбуш, - це також полегшує потужні невізуальні ефекти для людей. Це може поліпшити когнітивні характеристики, активізувати людей, підвищити бадьорість і змусити людей розслабитися». На ці невізуальні ефекти впливають зміни інтенсивності і колірної температури світла; такі варіації, яких часто не вистачає в сучасному освітленні. Візьміть офісне середовище, наприклад. Тут нормально проходити цілий день під тим же освітленням. Аналогічна ситуація спостерігається в школах, лікарнях і магазинах. 

    Протягом багатьох років не було ніяких ринкових технологій для підтримки існуючих знань і розуміння впливу світла на людей. Ситуація змінюється. «Сьогодні існує більше способів контролювати освітлення, ніж будь-коли раніше, - каже Штейнбуш, - зі світлодіодами і додатками, можна настроювати освітлення, змінювати інтенсивність, змінювати напрямок, регулювати колір і цей список можна продовжити до безкінечності!» Простіше кажучи: штучне світло тепер може більш точно імітувати сонце і наближати візерунки ближче до природного світла.

    Людина - центр освітлення

    Термін «Кольорове освітлення для людини» використовується у всій Європі, незалежно від мови.

    У галузі охорони здоров'я, наприклад, дослідження показали, що забезпечення освітлення ближче до природного освітлення може відігравати важливу роль в турботі і відновленні, відновленні структур сну або поліпшенні апетиту. У школах, як учням, так і вчителям, також може бути корисний цей аспект. У той час як більш високі рівні освітленості, як було виявлено, збільшують концентрацію, більш приглушене освітлення може створити спокійне середовище для розслаблення.

    Питання про покоління

    «Важко передбачити, як будуть розвиватися тенденції в реальному житті», - каже вона, але є певні чинники, які, на її думку, можуть вплинути на зміни. Одним з них є молоде покоління. «Молоді люди роблять все своїми смартфонами, - зауважує вона, - вони також хочуть більше контролювати навколишнє середовище і менше бояться цифрових речей». Люди ж старшого віку зараз стикаються з іншою проблемою - постійно зростає вік виходу на пенсію, що зазвичай поєднується з неминучим погіршенням зору, що також збільшить попит на кращу якість освітлення на робочому місці.

    Можливо, людське освітлення буде буденністю і активно почне застосовуватися через 25 років - на жаль, ми не можемо передбачити долю.